Anno 1800: Land of Lions oyunu

Anno 1800’ün çıkışının üzerinden yaklaşık olarak bir buçuk yıllık bir süre geçti. Açıkçası ilk başlarda çokça oynadığım oyunu, bir süre sonra yeni strateji oyunlarının (veya yenilenerek gelen eski dostların) heyecanıyla bir kenara bırakmış, ihmal etmiştim. Land of Lions ek paketiyle birlikte geri dönüş yaptım ve Anno 1800’ü aslında ne kadar sevdiğimi hatırlama imkânı buldum.

Şimdi dilerseniz sizler de buyurun bu sefer de bu yeni maceranın beni nasıl içine çektiğini dinleyin benden.

Aslanlar diyarında sıradan bir gün…

Anno 1800 ile serüvenlere yelken açmaya alışmıştık malum. Ek paketin adından da anlaşılabileceği üzere bu sefer de Afrika’ya, Aslanlar diyarına doğru yelken açıyoruz. Enbesa kıyılarına varana kadar ufak tefek maceraları geride bıraktıktan sonra, İmparator Ketema karşılıyor bizleri. Kendisi herhangi bir düşmanca tavır içerisine girmeden, gayet misafirperver şekilde bizleri ağırlıyor, haydi şurada ufaktan inşa işlerine girişiver de bizler de nasiplenelim diyor 🙂 Biz de alışkın olduğumuz işlere geri dönüyor, adım adım yeni bir şehir inşa edip bölgeyi kalkındırmaya çalışıyoruz.

İmparator Ketema’nın bizden bazı talepleri oluyor elbette. Ufak tefek nakliye işleri, koruma görevleri, söz geçiremediklerine bizim söz geçirmemiz ve birliği sağlayabilmek için gereken diğer şeyler…

Aslında bunlar ana oyundakilere benzer ilerliyor. Lakin bu sefer bazı yenilikler de sunulmuş durumda -ki bunlar benim hoşuma giden değişiklikler oldu. Hikâyenin bir noktasında haritanın farklı kısımlarına doğru yelken açıyor, buradaki bazı meseleleri çözmeye çalışıyoruz. Buralarda çözeceğimiz bulmacalar çok da zorlu bulmacalar değil ama yine de hoşuma gitti. Antik bir kütüphaneyi keşfediyor, eski bir yerleşim merkezini yeniden gün yüzüne çıkarıp ihya etmeye çalışıyoruz. Bu esnada buram buram Afrika kokan hikayelere de kulak vermiş oluyoruz. Bunlar oyuna renk katan detaylar olmuş bence.

Üstelik bu kadarla da sınırlı kalmıyorlar, buraların keşfinden sonra hikâyenin ilerleyişiyle ilgili bazı kararlar da almamız gerekiyor. Bu kararlar muhataplarımızın bazılarını memnun ederken bazılarının sinir uçlarına dokunabiliyor. Spoiler vermeden açıklamaya çalışayım, mesela bir yerde Ketema bizden bir şey yapmamızı istiyor. “Ama oradaki insanlar için bu kötü olabilir” dedim. Sonrasında o da “Çok biliyorsun sen. Al bu nüfusu sen besle o zaman” dedi. Ben de el mahkûm, oradakilerin ne ihtiyacı varsa karşıladım.

Hikâye kısmına dair çok da eleştirilecek bir yanı yok, geçer notu rahatlıkla alıyor. Oynanışta da bazı değişiklikler söz konusu ama esas önemli olan veya daha doğrusu daha çok merak edilebilecek olan bu tarz değişikliklerden ziyade oyuna eklenen içerikler oluyor genelde; mesela yeni üretim zincirleri, ek birimler, yeni inşa birimleri gibi. Bu yönden yeterli malzeme sunulmuş, temaya da uygun malzemeler seçilmiş.

Afrika’dayız, eksikliği duyulan, çok önemli bir kaynak sorsam ne dersiniz? Elbette su! İşte buradaki tarlalarınızı sulamak için nehir kenarlarına su pompası inşa edip tarlaları yapacağınız yerlere kanallar vasıtasıyla ulaştırıyorsunuz suyu. Keçi besliyor, keçi sütü üretiminde zirveye oynamaya çalışıyorsunuz 🙂 Önce iplik, sonra kıyafet üretimi işine giriyorsunuz. Bölgenin giyim kuşam ihtiyacını karşılamaya başlıyorsunuz. Afrika denilince akla gelen şeylerden birisi de müziği. Müzisyenler için bir merkez yapıyor, şen notalarla kendinizden geçiyorsunuz.

Oyuna dair bazı sıkıntılar da var elbette; Afrika’ya doğru yol almak beni biraz uğraştırdı. Eski kayıttan açınca nedense bir türlü yeni merkezimize varamadan “Defeat” ekranıyla karşılaşıp durdum. Çünkü ana oyunu oynarken buna göre bir planlama ile ilerlememiştim. Kim bilir belki de ben beceremedim, ama eğer eski bir kaydınız varsa, bu yeni adaya doğru yelken açmadan önce her şeyi yoluna koyduğunuzdan emin olmanız en iyisi.

İkinci olarak, böyle bir tema ve bu temaya uygun malzemeler hazır edilmişken ve bazı yenilikler de denenirken hikâyenin de buna eşlik edecek zenginlikte (belki daha doğru bir ifadeyle uzunlukta) olmasını beklerdim. Ama bu tamamen kişisel bir değerlendirme tabii, “Hikâyeyi boş ver, sandbox kısmında kullanıveririz bunları” da diyebilirsiniz, ben de “Haklısınız” derim 🙂

Şimdi burada uzun uzun anlatıp da sizleri sıkmak istemem, ama oyunun içinde pek çok detay bulunuyor ve sizi öyle ya da böyle içine çekmeyi başarıyor. Ana oyunda olduğu gibi burada da “Dur bir 5 dakika daha oynayayım. Hadi bir 10 dakikada şurayı da halledeyim. Şu kısmı da hali yoluna koyayım” derken saatler geçip gidiyor. Bu ek paketle Anno 1800’ün 2. Sezonunu kapatırken, 3. Sezonun da kapısı aralanıyor, bence gayet güzel bir hamle olmuş. Devamını da merakla bekliyorum kendi adıma. Eğer Anno 1800’ü oynamadıysanız veya benim gibi bir süredir kendisinden ayrı kaldıysanız, (hazır indirim dönemleri de peşpeşe geliyorken) kendisine ek paketleriyle birlikte bir şans verilebilir.

You may also like...