Chimparty oyunu

Eş, dost, akraba bir arada oyun oynamanın keyfi de başka olur malum. Bu keyfi ekran başında da yaşamak isteyenler için çok fazla olmasa da alternatifler bulunuyor. Sony cephesinde PlayLink oyunları bu boşluğu doldurmaya talip. Daha önce That’s You, Knowledge is Power, Frantics, Hidden Agenda gibi keyifli oyunlar paylaşılmıştı; şimdi bu gruba 5 oyun daha dahil oldu ve onlardan birisi de incelememize konu olan Chimparty.

Şebekliğin lüzumu çok!

Chimparty, ekranlarınızdaki maymunlara bin bir türlü şebeklik (nasıl yani:)) yaptırdığınız bir parti oyunu. Cep telefonunuzdan veya tabletinizden tek tuşla yönettiğiniz maymununuzu, hoplatacak, zıplatacak, sağa sola vurup oyunun sonunda en yüksek skoru yaparak muzdan tahtın yeni sahibi olmaya çalışacaksınız.

 

Chimparty’nin güzel yanlarından birisi, önceki PlayLink oyunlarından farklı olarak tek kişilik oyun modunun da bulunması. “Bir parti oyununda ne diye tek kişilik oyun moduna ihtiyaç duyulsun ki” dediğinizi duyar gibiyim. Ama oyun grubunuzu her zaman bir araya getirme imkânınız olmayacağı ortada. Böyle bir başınıza kaldığınız vakitlerde de açıp bir şans verebileceğiniz oyunlardan birisi olmasını istemiş belli ki yapımcılar. Bununla birlikte, özünde bir parti oyunu ve parti oyunlarının tadı arkadaşlarınızla çıkar doğal olarak.

Çok oyunculu kısmı 2 ila 4 kişi bir arada oynanabilen Chimparty çok sayıda mini oyundan oluşuyor, diğer PlayLink oyunlarından, özellikle de Frantics’ten alıştığımız üzere. Her bir mini oyunun ortalama 2-3 dakika sürdüğü ve her bir oynanışı 20 ila 30 dakikada bitirdiğiniz keyifli bir tecrübe yaşatmaya aday. Oyunların her biri aynı düzeyde keyif vermeyebilir belki ama arada güldüren ve zaman zaman hırs yaptıran bölümlere denk geliyorsunuz. Kendi adıma spor oyunlarından esinlenen kısımlardan zevk aldığımı söyleyebilirim; basketbol, futbol, voleybol gibi sporlara maymunca bir dokunuş yapmışlar 🙂

Bu noktada belirtebileceğimiz bir detay, önceki PlayLink oyunlarındaki bireysel rekabetin burada zaman zaman yerini takım oyunlarına bırakması. Bu da ayrı bir keyif verebiliyor. 2’ye 2 mücadelelerde takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlayacaksınız 🙂 Bireysel rekabete devam ettiğimiz bölümler de bulunuyor tabii. Maymununuzu en uzak mesafeye uçurmak, elinizdeki arı kovanını rakiplerinizin avuçları içine bırakıp hızla ortamdan uzaklaşmak, 100 metre koşusunun en çok muz toplayanı olmak gibi çeşit çeşit oyunda rakiplerinizin önünde ipi göğüslemek için kıyasıya mücadele edeceksiniz.

“Bütün maymunlar birbirine benzer mi” sorunsalı!

Gelelim oyunumuzun eksilerine. Parti oyunları doğası gereği tekrara düşebilen oyunlardır. Ama Chimparty sanki bu konuda biraz aceleci davranmış. Hem aynı oyuna denk gelme aralığınız kısa, hem de yeni bir mini oyun gibi sunulanlardan bazıları sadece makyajlanmış (arkaplan değişikliklerinden ibaret) oyunlar. Üstelik Chimparty sadece kendi içinde de tekrara düşmüyor, Frantics’i andıran yönleri ve hatta çok benzer mini oyunları var. Hal böyle olunca daha önce Frantics’i oynamış oyuncular için, Chimparty’nin bu yönü ciddi bir handikap haline gelebilir. Burada bir parantez açarak her iki oyunu da aynı firma, NapNok Games tarafından geliştirildiğini belirtmiş olayım; böylece benzerliklerin kökeni hakkında da bir fikir yürütme şansımız olur.

 

Son bir değerlendirme yapacak olursak, arkadaşlarla keyifli vakit geçirmek için oyun arayanların bakabilecekleri alternatiflerden. Türkçe olması da yeni PlayLink oyunları içerisinde bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Fakat tekrara düşen bölümlerini görmezden gelebilecekseniz değerlendirmeye almanızda fayda var. Aksi takdirde çabuk sıkılabilir, tercihinizi sorgulayabilirsiniz.

You may also like...