Crash Team Racing: Nitro-Fueled oyunu

Eski oyunların yeniden yapımlarına yaklaşımınız nasıldır bilemiyorum. Açıkçası ben iki uçta salınıp dururum. Bir yanda “Eskisini cilalayıp önümüze koyuyorlar, yeni bir para tuzağı” diye düşündüklerim olur, öbür yanda “İyi ki yapmışlar, keşke böyle daha çok yeniden yapım çıksa” dediklerim. Crash Team Racing: Nitro-Fueled tam da bu ikinci grupta zikrettiğim oyunlardan birisi işte, layıkıyla yapılan ve oynanmayı ziyadesiyle hak eden bir yeniden yapım.

Crash’in Dönüşü…

Nitro-Fueled, 1999 yılında Naughty Dog tarafından Playstation için geliştirilen Crash Team Racing’in yeniden yapımı. Ama sadece günümüz grafiklerine taşımakla yetinilmemiş, gayet güzel bir şekilde elden geçirilip yeni bir deneyim haline getirilmiş bir yeniden yapım. Bu arada her ne kadar CTR yeniden yapımı olduğunu söylesek de Crash Nitro Kart’tan da hatta Crash Tag Team Racing’ten de içerikler alınmış durumda. Karakterlerden ve araçlardan bir kısmı, bazı pistler ve yarış mekanları, hatta bazı modlar bu grupta yer alıyor. Bazı içeriklere ise, oyun içi satın alma bölümü olan ‘Pit Stop’tan erişilebiliyor. Oyunda kazandığınız ‘Wumpa Coin’ler ile buradan yeni içerikler satın alabiliyorsunuz.

Oyunda 20’nin üzerinde karaktere yer verilmiş ve CTR ve CNK karakterlerinin tamamı da yer alıyor. Bunlardan bazıları daha önceki oyunlarda boss olarak karşımıza çıkan isimler. Başlangıçta Crash başta olmak üzere 8 karakter açık, ama yarışları kazandıkça diğer karakterler de tek tek açılmaya başlıyor. Bazı karakterleriyse Pit Stop bölümünden satın alarak açmanız gerekiyor.
Karakterlerinizin ve kullandığınız kart araçlarının farklı versiyonları için de benzer bir durum söz konusu. İlerleyen dönemlerde ücretsiz içerik güncellemesiyle karakter sayısı da artacak. Dolayısıyla, bu açıdan dolu dolu bir içerik sunulduğunu söylemek mümkün; oyunun en kuvvetli olduğu yerlerden birisi bu. Ayrıca seslendirmeler de gayet hoş, belirtmeden geçmeyeyim.

Oyunun artı yanlarından bir diğeri sunduğu pistler. Hem 30’un üzerinde pist ile çeşitlilik sağlanmış, hem de bunlar Crash oyunlarından bazı mekanlar esas alınarak yapıldığı için diğer Crash oyunlarına aşina olan kişilerin dikkatini çekebilecek ve bağ kurabilecekleri cinsten olmuş. İster eski oyunları, ister 2 yıl önce çıkan remaster versiyon Crash N.Sane Trilogy’yi oynamış olun, ilk bakışta bileceğiniz yerlere denk geleceksiniz. Böyle olunca da Crash evreninin bir parçası hissiyatı kuvvetli bir şekilde yansıtılmış oluyor.

Her Boyayı Boyandık, Battle Royale Eksik Kalmasın 🙂

Oyunun elinin kuvvetli olduğu yerlerden birisi de sunduğu yarış modları. Dilerseniz senaryo modu olan ‘Adventure’ modunu oynayabilir, dilerseniz şöyle hızlıca gireyim de tek yarış atayım diyebileceğiniz kupa yarışından ‘battle’ modlarına çeşit çeşit yarışa yönelebilirsiniz. Aynı pistlerde farklı deneyimler yaşamak keyifli oluyor, benden söylemesi.

Oyunun ‘Adventure’ modunu ister ‘Classic’, ister ‘Nitro-Fueled’ olarak oynamak mümkün. ‘Nitro-Fueled’ versiyonunda, yarışlarda dilediğiniz karakteri ve aracı seçebiliyor, üç ayrı zorluk seviyesinden birinde yarışıyorsunuz.. Orijinal oyuna göre farklılıklardan birisi senaryo moduna eklenen ara sinematikler olmuş, hoş da olmuş. Bu modda bulunduğunuz bölgelerdeki bazı yarışları kazanıp kupaları topluyor, o bölgenin büyük yarışını yapıp sonraki kısma geçiyorsunuz. Esas amaç finalde büyük patron ile kapışıp noktayı koymak, dünyamızı galaktik otoparka çevirmesini engellemek.

Battle modunda pistte kalacak son araç olmaya çalışabilir, rakibinize en çok hasarı vererek puan toplayabilir, kristal toplama mücadelesinde hem pistin en iyi süresini yapıp hem de hedeflenen kristal sayısına ulaşmaya çabalayabilir, kupa yarışlarında da rakibinizi türlü tuzaklarla egale edip finiş çizgisini ilk geçen olmayı deneyebilirsiniz. Bu bölümdeki 7 farklı modun her biri uzun uzun anlatılabilecek, gayet keyifli yarış deneyimleri sunuyor.

Tabii ki en keyifli yanlarından birisi bu tür oyunların genelinde olduğu gibi co-op yarışlar. Eş, dost kimi denk getirirseniz artık, kafa dengi birisini bulduğunuzda, kart yarışlarını sevsin sevmesin hiç kaçarı yok, hemen oturtun ekran karşısına, açın oyunu, başlayın kapışmaya 🙂 İnanılmaz eğlenceli anlar yaşatıyor oyun.

Bir de tabii online yarışlar var. Ne yazık ki oyunun eksi hanesine yazılabilecek olan kısımlardan (-ki sayıları çok az bu noktaların) birisi bu çünkü sunucu sorunları ile karşılaşabiliyorsunuz. PS4 versiyonuna özel bir sorun mudur yoksa diğer versiyonlarında da yaşanıyor mudur bilemiyorum. Ama çok tercih etmedim. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde de toparlayacaktır, o yüzden fazla insafsız davranmayalım şimdi 🙂

Bana göre oyunun eksilerinden birisi de karakterler arasında güç dengesinin tam kurulmamış olması. Misal, Tiny Tiger oldukça hızlı ve özellikle bazı pistlerde bu epey avantaj sağlayabiliyor (Dingodile için de durum öyle). Ciddi bir hata yapmamanıza rağmen, yarışın sonlarına doğru bir hamleyle sizi geçiverdiğini görürseniz ve yarışı tekrar yapmak durumunda kalırsanız sinirler gerilebilir, haksız mıyım 🙂 Aslında karakterlerin öne çıktığı yönler var; mesela Coco iyi hızlanıyor, Pura dönüşlerde avantajlı, Tiny Tiger’ın hızı yüksek, Crash ise dengeli. Ama bazı pistlerde bazı yarışçılar daha avantajlı hale geliyor bu özellikleri nedeniyle. Çok da rahatsız edici bir şey değil, ama ilk başlarda dikkatinizi çekebilir, oyuna alışana kadar biraz can sıkabilir.

Bu oyun kendini oynatır!

Oyun gayet keyifli, eğlenceli bir deneyim yaşatıyor. Bir yandan gazı kökleyeyim, köşelerde drift yapayım, rampalardan süzüleyim derken öte yandan pistteki sandıklardan çıkan ‘power-up’ları kullanıp yeri geliyor aracımızı şaha kaldırıyor, yeri geliyor rakiplerimizi türlü tuzaklarla saf dışı bırakmaya çalışıyoruz. Kart yarışlarının en sevilen yanlarından birisi bu şüphesiz. Nitro-Fueled bu konuda da başarılı bir performans sergiliyor. Diğer oyunlarda benzerlerini görebileceğimiz füzeler, patlayıcı tuzakları vs. gibi güçlendirmeler yanında bir de oyunun kendisine has Wumpa meyvelerini topluyoruz yarışlarda. 10 meyve topladığınızda hem power-up etkisini yükseltiyor hem de daha hızlı gitmenizi sağlıyor.

Anlattıkça anlatasım geliyor, ama bu yazının da bir sınırı var sonuçta 🙂 En büyük rakibi Mario Kart ile kafa kafaya yarışacak (bana kalırsa burun farkıyla da olsa geçebilecek) bir kart yarışı CTR: Nitro-Fueled. Tekrar oynanabilirliği yüksek, onlarca, hatta yüzlerce saat keyifle vakit geçirebileceğiniz, içerik dolup taşan, hem eskileri yad eden hem de yeni bir tat olarak karşımıza çıkan başarılı bir yeniden yapım olmuş. Böyle olduktan sonra, devamını da bekleriz…

You may also like...