Dreams oyunu

Aklınızda ne var? Strateji mi? Yoksa RYO’mu? Belki de kendi araba yarışı oyununuzu yapmak istiyordunuz hep. Ya da bir korku oyunu tasarınız var kafanızda ama siz de bir tanecik bir insansınız yani! 3D modelleme bilmezsiniz, kodlamadan anlamazsınız…

Dreams diyor ki: Gel kardeşim, kim olursan ol, gel!

Dreams tek bir oyun olmaktan çok bir platform. İçinde, Dream Surfing kısmında bir sürü farklı oyun barındırıyor, evet. Fakat asıl olayı, barındırdığı o bütün oyunların içinde yapıldığı Dream Shaping bölümü.

Dreams’i inceleme için ilk alırken gerçekten çok büyük beklentilerim yoktu. Sonuç itibariyle oyun içinde bölüm yaratmanıza izin veren, modlanmaya açık oyunlar yeni bir konsept değil. Hatta neredeyse sırf oyuncuların üretimi üzerine kurulu, Super Mario Maker gibi oyunlar bile mevcut.

Fakat Dreams bu oyunlarla kıyaslanmamalı. Kıyaslanamaz.

Bohçacı geldi haanıııııım!!

Sadece erken erişim sürecinde yapılan oyunların içinde dolaşmak bile insanın başını döndürüyor. Karşınıza ilk olarak Dreams ekibi tarafından yaratılmış Art’s Dream adlı oyun var. Platform, bulmaca ve RYO öğeleri arasında gidip gelen bu oyun, eski grubuyla arasını düzeltmeye çalışan bir müzisyenin serüvenini anlatıyor. Yaklaşık iki saat falan sürüyor tamamlaması. Zorlayıcı bir oyun değil. Amacı daha çok Dreams’i kullanarak neler yapabileceğinizi göstermek.

Tabii bu oyunu oynamak zorunda değilsiniz. Direkt kullanıcılar tarafından tasarlanmış oyunlara da dalış yapabilirsiniz. Buradan sonrası gerçekten bir kara delik. Bir oyun cümbüşü.

İki dakika şu sıra tabanlı dövüşleri olan RYO’ya bakayım. Azıcık bu Mario Kart çakması oyunu oynayayım. (Birinci olana kadar oynar. 3 saat geçer.) Aaa, yemek yapma oyunu mu o? Onu da oynayayım. Oha çizimleri ne güzel şunun yaa… Üff, bu da amma dandikmiş…

Bu şekilde, hiçbir oyunu bitirmeden, o oyundan bu oyuna atlayarak saatler geçirmek mümkün. Bir oyuna takılıp cıvığını çıkarana kadar oynamanız da ihtimaller arasında elbette ki. Ama Dreams oyunlar arasında geçiş yapmayı, kaydedip çıkmayı ve geri dönmeyi o kadar güzel tasarlamış ki, zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil. PS4’te ister oyun kolunun tuşlarını kullanarak, ister hareket sensörünü kullanarak oyunları oynayabiliyorsunuz. Bazı oyunlar, yapan kullanıcının tercihine göre sadece ok tuşlarıyla falan da oynanabiliyor elbette ama ben hareket sensörünü kullandım kullanılabilen yerlerde, rahat gayet.

BEN DE OYUN YAPICAM O ZAMAN!!!

Şimdi… Bu Dream Shaping o bildiğiniz bölüm yapma zamazingolarına benzemiyor. Oyunu ilk elime aldığımda aklımda hani şöyle miniğinden kendim de bir şeyler yaparım, incelemeye örnek olarak iliştiririm gibi bir düşünce vardı. Ama benim böyle bir şey yapabilmem için bu incelemenin böyle bir iki ay falan ertelenmesi gerekebilirdi.

Dreams’te oyun yapabilmek için öncelikle ne yapmak istediğinizi tam olarak bilmeniz lazım. Öyle yarım yamalak fikirlerle oturup bir şeyler çıkarmanız… Yani mümkün elbette fakat tutup da buna oyun demek pek mümkün olmayacaktır. Dream Shaping için detaylı bir kullanım kılavuzu yazmaya kalkarsam destan olur. Ki gerek de yok yazmama, zaten o kadar çok şey var ki aklınızda kalmayacaktır. O nedenle şu noktada Dream Shaping kısmına girince ihtiyacınız olan şeyi arayıp bulmanız en mantıklısı bence. Fakat yapabileceğiniz şeyleri şöylece özetleyebilirim.

Kendi video ve müzik dosyalarınızı ekleyebilir, sinematikler hazırlayabilir ya da Dream Shaping içinde oyun ortamını inşa ettiğiniz gibi böyle şeyleri de inşa edebilirsiniz. İnşa ettiğiniz cisimlerin birbirleriyle ne şekilde etkileşime gireceğini belirleyebileceğiniz, önceden kodlanmış seçenekler bulunmakta. Bu zıplasın, şu yuvarlansın, buraya çarpsın, buraya saplansın gibi.
Bazı şeylerin rastgele ortaya çıkmasını, belirli sıralarda, belirli sayılarda ortaya çıkmasını sağlayabiliyor ya da bir sahneden diğerine şu ya da bu koşulla geçebiliyorsunuz. Diyaloglar, etkileşimler, can kaybetme ya da kazanma gibi birçok şey de önceden kodlanmış seçeneklerle belirlenebiliyor. Ama neredeyse açtığınız her menünün altından üç beş farklı menü daha çıkıyor. Bu da gerçekten ne yapacağınızı bilmeniz gerektiği anlamına geliyor. Yoksa bu bolluk içinde kaybolmanız işten değil.

Hadi diyelim yaptık oyunu…

Dreams’i şu ana kadar gerçekten rüya gibi bir platform olarak anlatmış olabilirim. Ki gerçekten çok sevdim ben, bunun arkasındayım hala. Fakat bazı soru işaretleri de uyandırmıyor değil. Diyelim ki gerçekten çok emek verdiniz, aklınızdaki o oyun projesini Dream Shaping’i kullanarak hayata geçirdiniz. Tam istediğiniz gibi de oldu. E insanlar oynuyor ve beğeniyor da…
Şu anda, Dreams platformunu kullanarak bundan kazanç sağlamanız mümkün değil.

Dreams içinde yapılan oyunlar ayrıca, başka bir platform üzerinde yayınlanamıyor. Şimdi, bütün emeğiniz Sony’nin ve Media Molecule’un cebine gidiyor demek istemiyorum ama birazcık öyle oluyor. Media Molecule ileride oyun tasarlayan kullanıcıların oyunlarını dışa aktarabilmelerini de sağlamak gibi bir planları olduğunu söylüyor. Fakat şimdilik bu konuda bir gelişme yok.

Her şeye rağmen, Dreams normalde sıradan bir oyun sever için çok uzak bir hayal olan oyun yapabilmeyi ayağınıza getiriyor mu? Getiriyor.

Bazı eksikleri var mı? Evet, maalesef.

Fakat daha uzun soluklu düşündüğünüzde, oyun yapmak gibi bir isteğiniz varsa, bir çıkış noktası olarak Dreams hiç de fena bir yer değil. Oyun oynamak için ise gerçekten harika. Çeşit çeşit bir çok oyun hemen elinizin altında. Her gün bir yenisi ekleniyor…

Bu noktada da beğendiğiniz bir oyun çıktığında kim yapmış diye adına bir göz atıp sosyal medyada falan bulup desteğinizi direkt göstermeniz benim Dreams oyuncularından naçizane isteğim. Çünkü oyun oynamanın ne kadar kolay, oyun yapmanınsa ne denli emek gerektiren bir iş olduğunu bir kere daha öğreniyorsunuz Dreams’le.

You may also like...