FIFA 21 oyunu

Futbol benim için çok özel yere sahip. Çok fazla insan gibi ben de bu oyunu bir spordan çok bir tutku olarak görüyorum. Oyunlarla da haşır neşir olunca futbol oyunları çok küçük yaşlardan bu yana hayatımın vazgeçilmez bir parçası. Bu yüzden her sene yeni çıkan futbol oyunlarını büyük merakla beklerim ve yüzlerce saati başlarında harcarım. İşte tüm bu heyecanla FIFA 21‘in başına oturdum ama EA’nin Ultimate Team harici pek de önemsemediği FIFA, beni bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. 

Tabii ki futbol oyunlarını rekabetçi bir şekilde milyonlarca insana karşı oynamak büyük bir keyif ve heyecan ama bir futbol oyunu sadece bundan ibaret olunca biraz iç burkuyor. Oyunun teknik detaylarına ve az da olsa yeni gelişmelerine birazdan değineceğim ama bana göre artık hepimiz keyifle oynayacağımız bir futbol oyununu hak ediyoruz ve ne yazık ki bu oyun FIFA 21 değil.

EA’nin Bize Sürprizleri Neler


 

Oyunu incelemeden önce hemen şu uyarıyı geçeyim. Benim oyunu oynadığım sürüm 1.03 ve FIFA’yı yakından takip edenler bilecektir her yeni güncelleme neredeyse oyunu baştan yaratıyor. Bu yüzden burada okuyacağınız oynanış mekaniklerinin iki ay sonra hiçbir geçerliliği olmayabilir. 

Futbol oyunları benim için eski bir alışkanlık olduğu için oyunu açar açmaz şöyle bir takım kadrolarında gezinir taktiklere bakarım. Henüz bazı transferlerin yapılmamış olduğunu görmek beni biraz üzdü. Sonrasında büyük bir pişmanlık olan Ultimate Team moduna girdim ve bir takım değişiklikler karşıma çıktı. Menü baştan aşağı değiştirilmiş ve aşırı derecede kasma sorunu yaşanıyor. Geçen sene gelen görev/tecrübe puanı sistemi aynen korunmuş. Daha önce duyurulan Co-Op birlikte oynama modu da epey keyifli olmuş. 

Henüz daha FUT Champions dönemi başlamadığı için fiyatlar biraz düşük durumda. Hemen bir Serie A karması yaptım ve oynamaya hazır hale geldim. İlk sıralama maçlarından önce biraz Squad Battles oynayınca oyundaki temel değişiklikler göze çarpıyor. Savunma yapmak çok daha zor hale gelmiş, oyunda hangi sistemle oynarsanız oynayın orta saha adına hiçbir şey yok ve herkes (buna yapay zeka da dahil) L1+Üçgen kombosunu spamliyor. Ayrıca yeni hareketler oyunu epey değiştirmiş ve açı/alan bulmak hiç olmadığı kadar kolay hale gelmiş. Üstüne bir de şutlar ekstra güçlü olunca 8-7 gibi acayip skorlu maçlarla karşılaşabiliyoruz. 

Kaka Leite Bizleri Bekliyor

FIFA’nın içerisinde her zaman 2-3 farklı futbol oyunu vardır. Bu ne demek oluyor hemen açıklayayım, Ultimate Team modunda oynadığınız oyun ile Online Sezonlar kısmında oynadığınız oyun aynı şey değil. Keza Kariyer Modu ve Santra modunun da oynanışı ve mekanikleri de neredeyse tamamen farklı oluyor. Ultimate Team odaklı bir inceleme yazmak istemediğim için o pişmanlığı kapatıp diğer modlara baktım. Çok fazla hareket ve çalım sevmediğim (beceremediğim) için Volta moduna çok kısa bir göz attım. Çok fazla bir beklentim yoktu ama tüm bu şov hareketlerini futbol sahası yerine sokakta yapınca daha keyifli bir hale geldi. İlk maçın ardından gelen ara sahnede Milan efsanesi Kaka Leite‘yi görünce tatlı bir şaşırma yaşadım. Futbol dünyasının en güler yüzlü isimlerinden birisinin oyunda ICON kartı dışında yer alması oldukça şık olmuş.

Büyük gediklisi olduğum Kariyer Modu ile ilgili bazı güncellemelerin geleceğini öğrenmiştim. FIFA 20’de de uzun süre oynadığım bu modda değişen bazı şeyler var. Artık maçları Football Manager’in top adam sistemine benzer bir şekilde izleyip istediğiniz anda sahaya girip kontrolü devralabiliyorsunuz. Bu özellik EA adına düşünecek olursak inanılmaz bir gelişme olmuş ve çok işe yarıyor. Ayrıca artık kiralık oyuncu transfer ederken satın alma opsiyonu da ekleyebiliyorsunuz. Oyundaki en büyük değişim ise kondisyon sistemi ve antrenman özelliği olmuş. Artık oyuncuların sadece tek bir kondisyonu yok, aynı zamanda yine FM’deki gibi bir maç ritmi özelliği var ve bu kondisyon/maç ritmi dengesini ayarlamanın en iyi yolu antrenmanlar. Sadece dinlenme ve antrenman yapmak arasında seçim yapabilsek bile böyle bir özellik eklenmesi gerçekçiliği arttırmış. 

Ayrıca artık taktiklerde oyuncuları istediğiniz pozisyonlara koymanızın bazı negatif yönleri oluyor. Bir futbolcuyu oynayabildiği pozisyonların dışında bir yere koyunca özelliklerinden eksi yiyor ve size gelip “Ben burada oynamak istemiyorum” ya da “Burada oynamaktan keyif aldım, bana inandığın için teşekkür ederim.” gibi şeyler söyleyebiliyor. Bu yeni pozisyon sistemi beraberinde bireysel antrenmanları da getirmiş. Artık seçtiğiniz 5 futbolcuya değil tüm takıma bireysel antrenman atayabiliyorsunuz. Bu yeni sistemde ayrıca pozisyon değişikliği özelliği de yer alıyor. Örneğin bir sol kanat oyuncusunu forvet olarak eğitebilir ve forvet için gerekli bitiricilik, pozisyon alma gibi özelliklerini geliştirebilirsiniz. Bunlar dışında kariyer modu FIFA 20’nin hemen hemen aynısı, basın toplantıları bir süre sonra tekrara bağlıyor, futbolcu replikleri hemen hemen hep aynı hale geliyor. 

Sallanan Direkler

Oyunda çok fazla animasyon var. Hem futbolcuları kontrol ederken araya çok fazla animasyon giriyor ve top kaybı yapabiliyorsunuz, hem de saha kenarı veya saha içindeki olaylar sürekli değişebiliyor. Bu yeni animasyonlardan en etkileyicisi topun direkten döndüğü zaman direklerin zangır zangır titremesi. Lakin EA bu özelliği ön plana almak için topların direkten dönme yüzdesini bir tık arttırmış gibi gözüküyor. Ayrıca oyuna eklenen kale arkası konfetileri ve yeni maç başlangıç ekranı epey güzel olmuş. Görsellik açısından oyunun pek sıkıntısı yok ama oynanış olarak aynı şeyleri söylemek mümkün değil. 

Bağlı çalım hareketleriyle bütün sahayı kat edip, karşınıza çıkan savunma oyuncularını yok saymak kulağa eğlenceli geliyor olabilir. Fakat aynı şey size yapılınca sinirden kolu fırlatmak işten bile değil, siz siz olun bu oyunu rekabetçi ve üst düzey bir seviyede oynayacaksanız kendinize yedek bir gamepad almayı ihmal etmeyin ya da benim de artık yaptığım gibi bazı şeyleri görmezden gelip halihazırda elimizde olan kötünün iyisi bu futbol oyunundan keyif almaya bakın. Çünkü benim gibi bu oyunları bağımlılık derecesinde oynayanlar bilecektir, futbol oyunu oynamadan bir yılın geçmesi hemen hemen imkansız gibi bir şey. Özellikle maç izledikten sonra bu dürtü yadsınamaz bir hale geliyor. 

Şampiyonlar Ligi ve Libertadores Kupası

FIFA 19 ile birlikte Şampiyonlar Ligi‘nin lisansı yeniden EA’ye dönünce belki de sebepsiz yere bir heyecan yaşandı. Çünkü geçmiş dönemde Şampiyonlar Ligi için ayrı oyun bile üreten EA yeniden bu hakları alınca sadece kariyer modunu da kendini sürekli tekrarlayan spiker replikleri ve tabii ki FUT içerisinde yer alan özel kartları dışında hiçbir şekilde kullanmayacaktı. Benim en büyük hayalim şu an Fut Champions olarak da bilinen eski adıyla Weekend League’in bir şekilde Şampiyonlar Ligi temasıyla karşımıza çıkmasıydı ancak EA bunu bir fikir olarak düşünmedi bile. Yahu en azından şu sıkıcı Squad Battles atmosferini Şampiyonlar Ligi yapaydınız, o bile yok. Yine kös kös aynı şeyleri binlerce kez yaparak yolumuza devam ediyoruz.

Libertadores Kupası ile birlikte Güney Amerika’nın heyecanı ve tutkusu da FIFA’ya geldi demek isterdim. Lakin tıpkı Şampiyonlar Ligi’nde olduğu gibi Libertadores’te de aynı şeyler geçerli. Özel FUT kartları ve tek kişilik oyundaki maçları hariç hiçbir ekstra şey bulunmuyor. Oynanış olarak şu an için oldukça sorunları olan, futbolun temel aritmetiğine uymayan bir futbol oyunu var elimizde. Hani belki ucundan köşesinden yakalarsanız biraz seyirci gazı oyunda yer alıyor. Özellikle şu son dönemdeki seyircisiz maçları görünce FIFA’da en azından seyirci var. Fakat dikkatli olmak lazım, işler böyle giderse EA seneye “Seyircili maç paketi” adı altında bir DLC çıkarıp bunu satmaya çalışabilir..

Oyunda bana göre en keyifli mod olan Pro Clubs moduna ise çok sevindirici güncellemeler gelmiş. Artık arkadaşlarınızla oynadığınız takımı tamamen özelleştirebiliyorsunuz ve takımınızdaki YZ oyuncuların adını değiştirmek de buna dahil. Belki ufak bir detay ama futbolcularla bağ kuran benim gibi oyuncular için güzel bir şey olmuş. Pro Clubs’ın da oynanışı yine diğer tüm modlardan farklı. Bu kabul edilebilir bir durum çünkü bu mod özünde 11 kişinin farklı gerçek oyuncular tarafından kontrol etmesi üzerine tasarlanıyor. Eğer FIFA oynayan bir arkadaş çevreniz varsa ve hala Pro Clubs denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim, son yıllarda FIFA’nın en keyif veren kısmı. 

Daha Kolay Gol, Daha Kolay Paket

Oyun çıkmadan önce duyurulan daha çevik top sürme sistemi ayarlardan açılıp, kapanabiliyor. Açık kalması top kaybını bir tık daha zorlaştırdığı için hemen hemen oynadığım tüm rakipler kullanıyordu. Yine çıkmadan önce duyurulan pozisyon bilgisi özelliğinin yerinde ise yeller esiyor, savunma oyuncuları ve özellikle defansif orta sahalar sürekli kademe hatası yapıyorlar ve iş çığırından çıkıyor. Klasik L1+X verkaç kombosu, arkaya kaçmanın ve L1+Üçgen kombosunun gücüyle daha da durdurulamaz bir hal almış. En işlevsel özellik yaratıcı koşu yaratma gibi gözüküyor ama çoğu zaman onu uygulayacak zamanı bulamıyorsunuz veya daha basit bir pası atmak zorunda kalıyorsunuz. Aynı şey oyunucuya kilitlenme özelliği için de geçerli, oyunda orta sahalar aktif olup pas oyunu oynamaya imkan sağlayan bir yapı çıkarsa bu iki özelliğin kullanışı da epey artacaktır. 

FIFA, NBA ve Football Manager gibi oyunların kendine ait bir kitlesi oluyor ve bu kitle oyun ne kadar farklı veya kötü olursa olsun oyunu almaktan vazgeçmiyor. Zaten Ultimate Team ve FIFA Point sistemi ile çok büyük bir gelir elde eden EA de ne olursa olsun oyundan büyük bir kar elde edeceğinin farkında. O yüzden bu yazıyı okuyanlarınızın birçoğu çoktan FUT kadrolarınızı kurmuş ve önümüzdeki FUT Champions’u bekliyor olabilirsiniz. Benim sözüm henüz oyunu almamış ve merak eden kişilere. Şu an için 500 liradan satılan FIFA’ya FUT bağımlısı değilseniz bu parayı vermenizi kesinlikle tavsiye etmem. Hele elinizde FIFA 20 varsa eskiden yaptığımız gibi manuel olarak yeni transferleri yapıp kendi güncel kadrolarınızla FIFA 20 oynamak çok daha akıllıca olacaktır. İndirim zamanı geldiği zaman oynanış düzeldiyse tercih edilebilir. Onun dışında zaten FUT bağımlısı kesim dediğim gibi çoktan oyuna başladı bile. Momentum sizinle olsun. 

You may also like...