Gato Roboto oyunu

Metroidvania ve türevi oyunlara çok uzun bir süredir yeterince ilgi göstermediğimi itiraf etmeliyim. Geçen sene Switch aldıktan sonra ise bu tür oyunları elimden bırakamaz oldum. Metroidvania ve genel olarak tüm platform oyunlarının, cüssesi küçük konsolumuza fazlasıyla yakıştığı ortada. Hollow Knight ve The Messenger gibi başyapıt sayılabilecek oyunlar sayesinde de türün tekrardan yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Metroidvania türündeki başarılı oyunlar listesine geçtiğimiz günlerde, türün sevenlerini memnun edecek bir oyun daha katıldı. Bu küçük ve sevimli oyunumuzun adı ise Gato Roboto.

Küçük diyorum çünkü Gato Roboto oldukça kısa bir oyun. Oyunun tüm içeriğini eksiksiz olarak tüketmek sadece beş saatimi aldı. Bunda oyunun içeriğinin az olmasının yanı sıra, oyunun türün diğer örneklerine göre biraz daha kolay olmasının da payı var. Gördüğüm tüm kedilerin aksine sürekli gülen ve pek sevmese dahi gerektiğinde suya dalmaktan hiç çekinmeyen bir kedi olan Kiki’yi kontrol ediyoruz oyunda. Sahibi Gary, Kiki’nin de içinde olduğu bir uzay gemisini bilinmeyen bir gezegene düşürür. Gary geminin içerisinde sıkışıp kalınca, bu bilinmeyen gezegeni araştırmak ve kendilerini bu durumdan kurtarmak ise Kiki’ye kalır. Miyav demekten başka bir şey bilmemesine rağmen, son derece sevimli görünen Kiki’nin hikayesi çok da çekici değil. Oyundan, The Messenger’da olduğu gibi zekice yazılmış diyaloglar da beklemeyin. Yine de kısa süresi boyunca sizleri oyalamaya yetmeyecek kadar kötü yazılmış bir oyun da değil Gato Roboto. Sadece beklentilerinizi düşük tutmanızda fayda var.

Kiki’nin en büyük şansı ise hiç kuşkusuz, gezegene adımını atar atmaz tam da kendi cüssesine uygun bir robotik zırh bulması oluyor. Zırhın içerisindeki Kiki ile çıplak Kiki’nin oynanışları da tabii ki birbirinden çok daha farklı. Bu tezatlık ise halihazırda keskin kontrollere sahip olan Gato Roboto’nun oynanışına ayrı bir derinlik katıyor. Zırh bize hem saldırı hem de savunma amaçlı önemli avantajlar sağlasa da, zırhın büyüklüğü nedeniyle haritanın her köşesine bu şekilde giremiyoruz. Bu nedenle karşımıza girilmesi gereken küçük yerler çıktığında ise zırhı bırakıp, yola Kiki ile devam ediyoruz. Kiki son derece hızlı ve her yere rahatlıkla tırmanabiliyor ancak düşmanlara hiçbir zarar veremediği gibi, darbe alır almaz da oracıkta ölüyor. Kedilerin dokuz canlı olduğu söylentilerine kulak asmayın.

Domo Arigato, Mr. Roboto

Bu denli kısa bir oyun için söylenebilecek çok da şey yok doğrusu. Oyun çok keyifli. Ben Switch’de oynarken herhangi bir teknik soruna da rastlamadım. Metroidvania severleri kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak bir oyun olmuş Gato Roboto. Sadece keşke biraz daha uzun olsaymış diyebiliriz.

You may also like...