MotoGP 19 oyunu

MotoGP her yıl yeni oyunuyla karşımıza çıkan, ama çıtayı bir türlü beklenen noktaya çıkaramayan serilerden. Bu makus talihi kırmak, ileriye doğru büyük bir adım atmak niyetiyle geliştirilen MotoGP 19, belki bir klasik olup akıllara kazınmayabilir, ama seri adına önemli bir gelişime tekabül ettiğini söylemek, hakkını teslim etmek gerek.

Baştan aşağı MotoGP…

MotoGP’nin lisanslı yarış oyunu MotoGP 19, bir yarış simülasyonu niteliği taşıyor. Dolayısıyla detaylara odaklanılmış ve oyunculardan da özen bekleyen bir oyun. Zorlu bir mücadele vadediyor, lakin yeterince vakit ayırdığımızda gayet keyifli bir hal almaya başlıyor.

Tek kişilik oyun modları kariyer, hızlı yarış ve tarihi mücadeleler olarak 3 gruba ayrılmış durumda. Kariyer modunda; Red Bull Rookies, Moto 3, Moto 2 ve MotoGP kategorilerinden birisini seçip sıfırdan zirveye çıkmaya çalışırken; hızlı yarış kısmında Grand Prix, Championship ve Time Trial modları altında MotoGP, Moto 2, Moto 3, Red Bull Rookies, Moto E, Moto GP 4-Stroke ve 500cc 2-Stroke kategorilerinden dilediğimiz birisini seçerek istediğimiz pistte bir hafta sonu geçiriyor, bu kategorideki yarışçılarla liderlik mücadelesine girişiyoruz.

Oyunun en ilgi çekici kısmı olduğunu düşündüğüm tarihi mücadeleler bölümünde 500cc Heroes, The Dawn of the MotoGP, Great Rivalries ve The Modern Era başlıklarında onlarca yarış ve yarışabileceğiniz 50 civarında yarışçı yer alıyor. Zafer kazandıkça yeni yarışlar ve yarışçılara erişebiliyorsunuz ve haliyle bu bölümde geçireceğiniz zaman da bu sayede uzamış oluyor.

Online modlarda diğer oyuncularla yarışmak için lobilere dahil olabiliyor veya kendi lobinizi oluşturabiliyorsunuz. Dilerseniz “ben yarışmayayım, yarış programları yapayım” diyerek prodüktörlüğe de soyunabiliyorsunuz bu bölümde.

MotoGP eSport Championship, adından da anlaşıldığı üzere espor kariyerinize atılabileceğiniz kısım oluyor. Benim için fazla profesyonel kalan bir bölümdü, sizlere kariyerinizde başarılar dilerim 🙂

Yarışçının zeki olanı da ayrı dert!

Yapay zeka önceki senelere göre önemli ölçüde geliştirilmiş, böylece simülasyon deneyiminin daha iyi tecrübe edilmesi hedeflenmiş. A.N.N.A. (Artificial Neural Network Agent) olarak adlandırılan bu özellik sayesinde yapay zeka rakiplerimiz kendi stratejilerini geliştirip hedeflerine doğru tam gaz yol alabiliyorlar. Tabii bu da rekabeti kızıştırıyor, işleri zorlaştırıyor.

Yapay zeka gelişiminden mi, pistlerin daha iyi modellenmiş olmasından mıdır, bu sene gerçek tur sürelerine daha yakın süreler söz konusu gibi görünüyor.

Açıkçası bu oyunda uzmanlaşmak biraz zor. Virajlarda dönüş sorununu aşabilmek, fren kullanımında uzmanlaşabilmek, motorun ince ayarlarını çözebilmek ve günün sonunda damalı bayrağı gören ilk yarışçı olabilmek için epey vakit harcamak gerekiyor.

Motorun ince ayarları ile ilgili olarak tercih edebileceğiniz iki yöntem var. Zor olan yöntem her şeyi elle ayarlamak – ki bu tabii ki daha profesyonel arkadaşlarımızın uğraş alanı. Benim gibi alt kategori yarışçılar ise, ekipteki mühendislere danışıp hazır ayar değişikliklerine yönelebilirler. Seçtiğiniz başlık altında, teknik ekibin yönelttiği soruya vereceğiniz cevap doğrultusunda ayarlar otomatik olarak yapılıyor. Size düşen de ayarları test edip sizin sürüş stilinize ve yarışmakta olduğunuz piste uygun olup olmadıklarını tespit etmek ve en uygun ayarları bulmaya çalışmak. Doğal olarak farklı pistlerde bu ayarları tekrar tekrar yapmak gerekecek.

Söz gelimi bir pistte vites aralıklarını düşürmeniz size avantaj sağlarken, diğerinde dezavantajınıza olabilir, bir pistte ayarladığınız ağırlık merkezini sonrakinde değiştirmeniz gerekebilir, birinde stabil, dengeli sürüşe diğerinde çabuk hızlanmaya odaklanabilirsiniz. Ayarlara, pistlere ve motorunuza aşinalık kazandıkça performansınızda ciddi bir ilerleme olduğuna şahitlik edecek, sevinç gözyaşlarına boğulacaksınız 🙂

Gelelim eksiler kısmına. Evet, belki oyun çok göz tırmalamıyor olabilir, ama ufak ufak beni salın gideyim, bir sonraki nesle geçeyim günlerine gelmiş gibiyiz (oyunu PS4’te oynadığımı belirteyim). Son dönemde oynadığım oyunlarda 30 fps kilidini görmekten gına geldi artık.

Oyunun bir diğer eksi yanı serinin önceki oyunlarında da şikayet konusu edildiğini gördüğümüz yükleme süreleri. Bu konuda bir iyileştirme yapıldığı söylense de kanaatimce halen uzun yükleme süreleriyle karşı karşıyayız. Son olarak bir kez daha belirtmiş olayım, oyun zor. Dolayısıyla pek çok oyuncu baştan havlu atabilir. Ama bana kalırsa kendimizi biraz zorlayıp oyuna şans vermekte fayda var. Sonuç olarak, daha iyisi yapılana kadar elimizdeki en iyi alternatif bu.

You may also like...