NBA 2K Playgrounds 2 oyunu

Geçtiğimiz yıl çıkan NBA Playgrounds, arcade basketbol tarzındaki oyunlara özlem duyanlar için bir boşluğu doldurmaya niyetlenmişti. Yüksek puanlar almasa da yapımcılar bir ışık görmüş olsa gerek, bu yıl devam oyunun geleceği duyuruldu. Çıkış tarihi olarak paylaşılan ilk tarih Mayıs ayı olsa da çıkışına çok az bir süre kala oyunun ertelendiği bilgisi geldi. Başta pek anlamlandırılamamıştı, ancak bir süre sonra oyunun dağıtımcılığını 2K’in üstlendiği ve oyunun adının da NBA 2K Playgrounds 2 olarak değiştirildiği ilan edildi. “Bu güç birliği ile daha önce yapılması düşünülmeyen unsurların da artık oyuna ilave edilebileceği ve ortaya daha farklı bir oyun çıkacağı” bilgisi de eşlik etti bu duyuruya. Kast edilen yeniliklerin ne olduğunu görmek için birkaç ay daha beklememiz gerekti ve sonuçta oyun karşımızda. Bakalım bekleyişimize değecek bir oyun çıkmış mı ortaya?

Parkede görmek istediğimiz hareketler bunlar

Sonda söylenecek olanı baştan söyleyeyim: NBA 2K Playgrounds 2, ister tek başınıza ister arkadaşlarınızla yan yana ister çevrimiçi rakiplerinizle oynayın eğlendirme potansiyeli yüksek bir oyun. Bunu nasıl sağlıyor? Karikatürize edilmiş oyuncu çizimleri, oyuncu özelleştirme, hareketli oynanış, özel hareketler, hem bugünün yıldızlarının hem efsane basketbolcuların yer aldığı kadrolar ve diğer detaylar… Oyun, bir arcade basketbol oyununda ihtiyaç duyulabilecek şeylerin büyük bir kısmını bünyesinde toplamış durumda. 

 

Maç esnasında özel yetenek barı dolduktan sonra aktif hale gelen yetenekler / hareketler maça apayrı bir tat katıyor. Oyuncularınızın yetenek puanları maç oynadıkça gelişiyor. Bronz düzeyden başlayıp 4 seviye ilerleterek Elmas seviyesine kadar çıkartabiliyorsunuz her bir oyuncuyu. Larry Bird, Michael Jordan, Isaah Tomas, Charles Oakley vs bir tarafta, James Harden, Lebron James, Kyrie Irving vs. öte yanda, efsaneler ve epik oyuncuların aralarında yer aldığı 200’ü aşkın basketbolcunun bulunduğu oyuncu havuzu var. Yani, oyunu renklendiren çeşitli detaylar mevcut.

Oyunda dostluk maçı, üçlük yarışması, NBA Ligi ve çevrimiçi maç modları bulunuyor. Çevrimiçi maçlarda eşleşme sorunu yaşadığım anlar oldu. Oyunun ilk günlerine has bir sorun da olabilir, bana öyle denk gelmiş de olabilir. O nedenle çok olumsuz değerlendirmeler yapmayacağım bu konuda. Diğer modlarla birlikte oyun gayet hızlı akıp gitti. Ardı ardına maçları bitirip yenilerine başlarken bulabilirsiniz kendinizi. Alıştıktan sonra -ki alışmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz- attığınız sayı olacak, eliniz resmen tutuşacak (tutuşan top da olabilir tabii). Bu arada elinizi tutuşturan tek şey bu değil ne yazık ki!

2K! Mikro Ödemelerin Yeni Yıldızı!

Oyunun en büyük eksisinin maliyeti olduğunu söylemek lazım. Hem oyunu satın almak için ödeyeceğiniz fiyat ülkemiz şartlarına göre oldukça yüksek (219 lira), hem de 2K işin içine ucundan kıyısından mikro ödemeleri katmayı ihmal etmemiş. Oyunun çıkışının ertelenmesinin ardındaki nedeni rahatlıkla tahmin edebiliyoruz artık, değil mi? EA bu durumdan gayet memnun olsa gerek, çünkü 2K böyle devam ederse mikro ödemeler denildiğinde akla gelen ilk firma olabilir. Oyun içi satın alım yapmadan ilerlemek mümkün değil mi? Elbette mümkün, ama çok zaman istiyor. Yine de şeytana uyup mikro ödeme işine bulaşmayın derim ben; varsın oyuncuların tamamına ulaşmanız veya istediğiniz kostümleri açmanız zaman alsın, siz cebinize mukayyet olun.

 

NBA 2K Playgrounds 2 nihayetinde oynamaktan zevk aldığım bir oyun oldu. Animasyonları, karakterleri gayet hoş. Efsane oyuncularla nostalji yapmak isteyenler için eğlenceli bir alternatif. Çok iyi olduğunu iddia edemem. Ama eş dost oturup ekran başına eğlenmek isterseniz ve basketbolu da seviyorsanız, size hitap edecek keyifli bir oyun olduğunu söylemek mümkün. Ah bir de cüzdan düşmanı olmasaydı!

You may also like...