Pokemon Sword & Shield oyunu

Pokemon, oyun dünyasının en önemli serilerinden birisi olsa gerek. 8. nesil ile tanışma vaktimiz gelmişti, biraz geç olsa da davete icabet ettik ve Pokemon Sword & Shield nasıl bir oyunmuş görelim dedik.

Serinin eski takipçileri için hayal kırıklığı olan noktaları da bulunuyor tabii, ama yine de içeriği bol, eğlencesi kararında bir oyun var karşımızda. İçine bir kere girdikten sonra öyle ya da böyle kaptırıyoruz kendimizi, ne yapalım 🙂 Lafı fazla uzatmadan, buyurun hep beraber bakalım bu sefer nasıl bir macera bekliyormuş bizleri…

Galar’ın efsanevi şampiyonuna rakip olabilir misin?

Pokemon oyunları genel olarak belirli bir ülkeden / bölgeden ilham alarak hazırlanıyor. Bu seferki ilham kaynağı ise Birleşik Krallık olmuş, oyunumuzun geçtiği bölge olan Galar gerek mimarisiyle gerek doğasıyla İngiltere’yi anımsatıyor. Hem şehirlerde hem vahşi doğada gezip tozması, bir yandan etrafı keşfedip bir yandan pokemon avlaması gayet keyifli.

Oyunumuza Galar’ın yenilmez şampiyonu Leon’un, rakibi Raihan ile yaptığı bir mücadeleyi izleyerek başlıyoruz. Sonrasında Leon’un kardeşi Hop evimize ziyarete geliyor ve beraber Leon’u karşılamaya, şehrimizin istasyonuna gidiyoruz. Orada halka seslenen Leon, etrafındakileri pokemon ustalığı konusunda motive ediyor. Bunlardan birisi de biz olacağız elbette.

Leon, çok iyi bir pokemon ustası ve Galar’ın yeni şampiyonu olmak konusunda gayet hırslı ve iddialı olan kardeşi Hop ile bize birer pokemon hediye ediyor. Sonrasında da salon müsabakalarına girebilmemiz için bizleri aday gösteriyor. Oyunun ana hikayesi de işte bu salonlardaki görevleri yapıp salon liderlerini alt etmek ve finalde yenilmez şampiyonun karşısına dikilmek üzerine kurulu.
Ama tabii bu kadarla kalmıyor. Oyunun hemen başlarında, yasak bölgeye girip de gizemli bir pokemonla karşılaşmamız sonucunda çözülecek bir gizem ekleniyor hikayemize.

Lakin çözülmeyi bekleyen tek gizem bu pokemon değil. Dynamax fenomenini de anlamlandırmaya çalışıyor; bu konuda kafa yoran, yıllardır çalışmalar yapan Profesör Magnolia, bu çalışmalara yaptığı araştırmalarla destek sunan torunu Sonia ve bu fenomeni Galar için çok önemli bir unsur olarak gören Başkan Rose ile birlikte meselenin arka planını açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Yüzlerce, hatta binlerce yıl önce işlenmiş Dynamax figürleri, dikili taşlar (birisi Stonehenge mi dedi:)) bizlere ne gibi bir mesaj vermeye çalışıyor? ‘The Darkest Day’ de ne ola? Başta gördüğümüz o gizemli pokemonun bu meseleyle alakası nedir? Kılıç ve Kalkan’ın bir anlamı var mı? Kafamda deli sorular…

Oyunun başında Profesör Magnolia’yı ziyaretimiz esnasında kendisi bize bir Dynamax kolluğu (Dynamax Band) veriyor. Bu bant, pokemonumuzu Dynamax haline getirebileceğimiz durumlarda parlıyor. Dynamax haline dönüşen pokemonumuz devasa bir boyuta ulaşıyor ve bazı özel hareketler (Max Moves) yapabilir hale geliyor. Dynamax şekerlemeleri (Dynamax Candy) ile pokemonlarımızın Dynamax seviyelerini yükseltebiliyoruz ve böylece daha da güçlü hale geliyorlar. Bazı pokemonlar, dynamax halindeyken tamamen biçim değiştirip Gigantamax pokemon haline gelebiliyorlar.

Pokemonlarımızın Dynamax haliyle mücadeleler gayet keyifli oluyor. Ancak, her bir dövüşte yalnızca bir pokemonu ve sadece 3 turluğuna Dynamax haline dönüştürebiliyoruz. Ayrıca bunu yapabileceğimiz yerler de sınırlı. Salon liderleri ile yaptığımız mücadelelerde veya şampiyonluk maçlarında, diğer oyuncularla yapılan mücadelelerde ve oyunun yeni co-op modu Max Raid Battles içerisinde gerçekleştirebiliyoruz bu dönüşümü. Özetle oyunumuzun hikayesi de oynanışı da geliyor bu Dynamax meselesine bağlanıyor; şahsi kanaatimce güzel de oluyor.

Hikâye akışı içerisinde; yakın dostumuz ve bir yandan da şampiyonluk mücadelesindeki rakibimiz Hop, açıkçası kendini beğenmiş tavırlarıyla ve bize karşı takındığı tutumla hafiften gıcık olduğum Bede, abisi Piers’in yerini alıp salon lideri olacak olan Marnie gibi karakterlerin gelişimleri de ilgi çekmeyi başarıyor. Oyun bence bu yönüyle de iyi bir sınav vermiş.

Karakterlere değinirken bir de Team Yell’den bahsedeyim. Piers, kardeşi için bir hayran grubu oluşturmak ve onu motive etmek amacıyla böyle bir grup kuruyor. Ama grup üyeleri işi biraz abartıyor ve özünde kötü bir niyetleri olmasa da Marnie’nin şampiyon olmasına yardımcı olmaya çalışırken ipin ucunu kaçırıyorlar. Onlarla karşılaşmalar da eğlendiğim kısımlardan oldu, komik tipler haylazlar 🙂

Kılıç-Kalkan Ekibi…

Pokemon oyunlarında gelenekselleştiği üzere iki farklı versiyon ile geliyor bu oyunumuz da: Sword ve Shield. Oynanış kısmında bir değişiklik teşkil etmese de içeriklerde farklılaşıyorlar. Sahip olduğunuz versiyona özel pokemonlar ve salon liderleri bulunuyor. Ayrıca bulabileceğiniz fosiller ve bu fosillerle üretebileceğiniz pokemonlarda da bir farklılık söz konusu. Elinizde bulunmayanları da diğer versiyona sahip bir oyuncuyla alışveriş yaparak elde edebilirsiniz. Dolayısıyla çok ciddi bir farklılık yok, biraz makyaj değişikliğinden ibaret.

Önceki oyunlardan alışılagelmiş bir oynanış var; yine çimenlere dalıyor, pokemon avlıyoruz, daha ne olacaktı ki 🙂 Ama bu sefer çoğunlukla hangi tür pokemonla karşılaşacağımızı görüyoruz, üzerimize atlayıp bize tatlı sürprizler yapan pokemonların oranı epey düşük. Ayrıca güçlü pokemonlar çimenler dışında dolanıyor, kendilerini rahatlıkla ayırt ediyoruz. Dolayısıyla, öyle sürpriz zorlu mücadelelerle karşılaşmıyoruz. Kimileri için bu eksi hanesine yazılabilecek bir durum olsa da kendi adıma çok da şikayetçi değilim. Özellikle de yanı başınızda benim durumumda olduğu gibi yeni kuşak bir pokemon oyuncusu varsa, oyunun bu halinin çok daha uygun olduğunu düşünüyorum. Zorlu mücadelelere girişmek için halen bir alternatifimiz var nasıl olsa: Max Raid Battles.

Oyunda bolca içerik mevcut, saatlerimizi gömeceğimiz pek çok kısım var. Dilerseniz vahşi bölgede pokemon avına çıkabilir, watts toplayabilir, tüccarlarla alışveriş yapabilir, kamp kurabilir, yemek pişirip oyunlar oynayarak pokemonlarınızı eğlendirebilirsiniz. Şehirlerde de çimenler arasında dolanan pokemonların peşine düşebilir, salon mücadelelerine katılabilir, Pokemon mağazalarında alışveriş yapabilir, üstünüze başınıza çeki düzen verebilir, define avcılığına soyunabilir, yedekte beklettiğiniz pokemonlarınızı, pokemon işlerine gönderip gelişmelerini sağlayabilirsiniz.

Pokemon oyunlarının hiç şüphesiz en önemli eğlencelerinden birisi pokemon toplamak. Dolayısıyla oyunun bize sunduğu pokemon havuzu önem arz ediyor. İşte oyun adına tatsız kısımlardan birisi de burada gösteriyor kendisini. Pokemonların hepsini toplayamadığımız bir pokemon oyunu var karşımızda, doğal olarak “Gotta catch ‘em all!” sloganı anlamını yitiriyor. Halihazırda, toplamı 900’e dayanan pokemonlardan 400 tanesi oyunda yer alıyor. Gözler bir Bulbasaur’ı, Squirtle’ı arıyor ister istemez. Ben yine de umudumu koruyor, geri kalan pokemonların da (en azından bir kısmının) oyuna ilerleyen dönemlerde katılacağını tahmin ediyorum. Ama biz yine de enseyi karartmayalım, yine olumlu yanına bakmaya çalışalım. Mesela bazı pokemonların bölgesel biçimlerinin bulunması (Galarian form) hoş olmuş. Yeni pokemonlar içerisinde de ilginizi çekebilecek olanlar bulunuyor. Bir de bunlara dynamax/gigantamax formlarını eklersek, pokemon kısıtlamasıyla oluşan hoşnutsuzluk tamamen olmasa da bir nebze telafi edilmiş diyebiliriz.

Oyuna dair söylenebilecek çok şey, paylaşılabilecek pek çok bilgi var. Bunların bir kısmını Pokemon Sword & Shield yazılarımızda paylaşacağız, dilerseniz onlara da göz atabilirsiniz.

Oyunun elbette eleştirilebilecek yönleri var, ama sonuçta yeni bir pokemon oyunu, yeni bir macera; öyle ya da böyle sevecek bir şeyler buluyoruz işte 🙂 Belki seriyi farklı bir boyuta taşıyacak o büyük adımı atmamış ama yine de güzel bir oyun olarak değerlendirmek mümkün. Bir de önümüzdeki dönemde gelecek güncellemeler ve ek içeriklerle eleştiri oklarını üzerlerine çektikleri kısımlardan kurtulabilirlerse tadından yenmez.

Çocuk Gözüyle Pokemon Sword

Hazır yeni nesil bir pokemon oyunu gelmişken, ben de yeni nesilden destek alayım, kızçeye sorayım dedim acaba onun gözünden Pokemon Sword nasıl bir oyunmuş diye:

“Pokemonların bazıları çok tatlı. Pikachu’yu bulunca hemen takımıma aldım. Ama Bulbasaur ve Squirtle yokmuş, üzüldüm. İlk pokemonum olarak Scorbunny’yi seçtim. İçlerinde en eğlencelisi o geldi. Pokemonlara takma ad vermeyi sevdim, bütün pokemonlarıma isim verdim. Pokemon toplamayı çok sevdim. Hepsini toplamaya çalıştım ama bazıları kaçıyordu poke topundan. Sonra yeni, güçlü poke toplar alıp onlarla pokemon toplamaya başladım. İlerledikçe pokemonlarımdan bazıları büyüdü. Bir de savaşlarda dev pokemon haline gelmeye başladılar. O zaman daha güçlü oluyorlar. Kamp yapmayı da sevdim. Kampta pokemonlarımla oyunlar oynadım, onlara yemek pişirdim. Oyunu beğendim, hala oynuyorum. Yakalayabildiğim kadar çok pokemon toplayıp onları geliştireceğim.”

You may also like...