Reigns: Game of Thrones oyunu

2016 yılında çıkıp hoş bir sürpriz yapmıştı ilk Reigns oyunu. Oyuncular tarafından beğenilince devamının gelmemesi düşünülemezdi ve 2017 sonunda Reigns: Her Majesty ile devam etti seri. Şimdi ise, 3. oyun olan Reigns: Game of Thrones ile karşı karşıyayız. Bu sefer Yedi Krallık tahtına oturuyor ve diziden tanıdığımız karakterlerle kısa ama keyifli bir maceraya atılıyoruz.

İşte Bunlar Hep Taht Oyunları!

Game of Thrones teması hoş bir detay olmuş oyun için. Müzikleriyle, karakterleriyle, sunduğu çeşitli hikâye parçalarıyla ayrı bir tat katmış. Diziyi sevenler için eğlenceli bir tecrübe olacağını söylemek mümkün. Diziyi izlememiş olanlar da oyunu rahatlıkla oynayabilirler, endişe etmelerine gerek yok. Lakin detaylar dizinin takipçilerinin daha fazla zevk almasını sağlayacaktır doğal olarak. Kitaplara vurgu yapmamamın nedeni ise, oyunun diziyi esas alması. Zaten karakter çizimlerini gördüğünüzde bunu siz de fark edeceksiniz.

 

Bilmeyenler için oynanıştan kısaca bahsedelim. Kral veya Kraliçe olarak karşınıza çıkan çeşitli durumlarda bazı kararlar vermeniz gerekiyor. Bu durumlar bir kart aracılığıyla sizlere sunuluyor ve kartı sağ veya sol tarafa sürükleyerek o konu hakkındaki kararınızı veriyorsunuz. Verdiğiniz kararlar ekranın üst bölümünde gösterilen “Ordu, Din, Halk, Hazine” kategorileri üzerinde belirli bir etkide bulunuyor. Bu değerlerin sıfıra düşmesini engellemek durumundasınız. Aksi halde “Kral öldü. Yaşasın yeni kral!” ekranına bakarken bulabilirsiniz kendinizi. Bir örneğini de şöyle paylaşmış olalım:

Ölümden Kaçış Yok!

Oyunun sonunu getiren tek şey dört değerden herhangi birinin sıfıra düşmesi değil üstelik. Bazen aldığınız kararlar doğrudan ölümün kapısını aralayabiliyor karakteriniz için. Girilmemesi gereken bir savaşta mağlup olup can verebilir, olmadı kendi askerlerinizden birinin ihanetiyle hayata gözlerinizi yumabilirsiniz. Zehirli bir yemek, hediye vs. de sonunuzu getirebilir. İşler yolunda gidiyormuş gibi görünürken bir isyan çıkabilir ya da tacı size yakıştıramayanlar sizi tahtan indirmeye karar verebilirler. Bunların hepsinden yırtıp Ak Gezenlerin elinde can vermek de ihtimal dahilinde!

 

Yani her hâlükârda öleceksiniz. Bütün amacınız bu ölümü olabildiğince geciktirmek, tahtta biraz daha fazla oturabilmek. Bu durumun bir noktadan sonra hırs yaptırması kuvvetle muhtemel:) Bir tur daha diye diye saatler harcayabilirsiniz, uyarmış olayım. Hele bir de destelerin tamamını keşfetmek, bütün hikâye parçalarına erişmek isterseniz saatler boyunca uğraşmanız kaçınılmaz hale gelecektir.

Toparlayacak olursak; oynaması basit, eğlenceli bir oyun. Mevcut oyun fiyatları düşündüğünde hesaplı olduğunu da söylemek mümkün. Zaten “Taht Oyunları”nda ne kadar ayakta kalabileceğinizi test etmek için kaç tane oyun var ki piyasada?

You may also like...