Tennis Manager 2021 oyunu

Menajerlik oyunlarını futbol hegemonyasından kurtaracak her oyun benim için çok değerli. Tennis Manager 2021 çıkacağını gördüğümde de hem sevdiğim bir spor olması hem de menajerlik işini başka bir spor üzerinden yapma hevesimi giderecek olmam nedeniyle ayrı sevinmiştim. Sıkıntılı yapısı nedeniyle aramızda limoni ilişki olan mobil oyununa göre daha iyi olacağını düşünüyordum ancak benzer bir durum bilgisayar sürümünde de devam edecek gibi görünüyor.

Antrenörlük ve yöneticilik yetenek puanlarını dağıtılan bir karakter yaratma ekranıyla oyun başlıyor. Sonrasında mevcut akademilere katılma ya da yeni bir kulüp oluşturma arasından yapılacak seçimle profesyonel tenis dünyasına adım atıyoruz. Hazırları kafadan sallama olduğu için ben de kendime yeni bir akademi yarattım. Bütçe, yöntem ve hedefi belirledikten sonra bu kararlarla örtüşen sayıda oyuncu seçmek gerekiyor. Benim tercihim yerli, milli ve düşük bütçeli bir takım ve genç yetenek bir oyuncudan yana oldu.

Benzer menajerlik oyunlarında olduğu gibi oyun taktiği oluşturma, antrenman programı ayarlama ve antrenör kadrosunu oluşturma gibi klasik özellikler mevcut. Bunun yanı sıra oyuncunun hangi turnuvalara katılacağını da menajer olarak biz seçebiliyoruz. Detaylarda boğulmak istemeyenler ya da olaya tam hâkim olmadığı için bir süre gözlem yapmak isteyenler için ayarların otomatik opsiyonu da mevcut. Tam bu noktada ise ilk ekşi konuya geliyoruz. Üst üste tıkladığımda her defasında birbirinden alakasız antrenman programları oluşması veya oyuncumun sert zeminde iyi oynamasına rağmen kayıtları açık 12 turnuvadan tek çim zemin olanını seçmesi yapay zekanın bu özelliklerine pek zaman ayrılmadığını gösteriyor.  

Taktik bölümünde bulacağınız detay ise sizi memnun edebilir. Servis, ralli ve savunma anlarında yapılması gerekenleri belirleyebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken oyuncunun yatkın olduğu oyuna uygun kararlar vermeniz. Rakibe göre ufak değişiklikler yapabilirsiniz ancak mantıklı kararlar olmasına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin servisi iyi olmayan oyuncunuza spesifik bölgeye riskli servisler atmasını söyleyerek rakibinize avantaj sağlamamak küçükmüş gibi görünen önemli bir detay.

Karşılaşma sırasında ise belki de antrenörlerin en az karıştığı spor için böyle bir oyun geliştirmenin heyecanı böleceğini bilerek oyunun kuralları azıcık esnetilmiş. Maç sırasında taktik verebiliyor, oyuncunuzu kendisine getirecek ya da moralini yükseltecek birkaç kelime söyleyebiliyorsunuz. Bir de mola alıp fırça atma olsaymış keşke! Maç sırasındaki tek sorun da 3B animasyonlar. Kütük gibi yapılan animasyonlar neredeyse sürekli topa vuran bir oyuncuyu görmenizi engelliyor. Yetişemeyecek dediğiniz topun nasıl karşılandığını anlayamıyorsunuz. Maçı hızlı ayarda izlerseniz bu sorun ortadan kalkıyor ancak bu sefer de çok hızlı olduğu için olan biteni izleyemiyorsunuz.  

Yakındığım detayların düzeltildiği bir versiyonu tercih etsem de bu halde bile sizi ekran başında tutuyor. Bakalım Tenis Menajerliği tek seferlik vurgun mu olacak yoksa güzel bir serinin ilk oyunu mu göreceğiz.

You may also like...