Valorant Oynayan Windows 11 Kullanıcılarına Kötü Haber!

 

ABD merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un yenilikçi işletim sistemi Windows 11 nihayet 5 Ekim’de piyasaya sürülüyor ve resmi olarak TPM 2.0 ve Güvenli Önyükleme ile ilgili desteklere sahip daha yeni işlemciler kullanan bilgisayara kurulabilecek. Microsoft topluluğundaki en sıcak konulardan biri, Windows 11’i Windows Update aracılığıyla bilgisayara yükleyip yükleyemeyeceğimiz ve bu konu birçok kullanıcının kafası karıştırıyor.

Microsoft, kullanıcıların Windows 11 işletim sistemini resmi olarak yayınladığı sistem gereksinimleri olmayan eski nesil bilgisayarlara yükleyebileceğini onayladı, ancak şirketten herhangi bir destek veya güncelleme gönderilmeyecek. Windows 11’in minimum sistem gereksinimleri, 8. nesil bir işlemci, AMD Ryzen 2000 veya daha yenisini gerektiriyor. Daha yeni işlemcilere ek olarak TPM 2.0 ve Güvenli Önyükleme’ye de ihtiyaç duyuluyor.

Bilmeyenler için TPM 2.0 nedir?

Bilmeyenler için kısaca özet geçelim TPM (Güvenilir Platform Modülü), bilgisayarınızda kurulu olan bir güvenlik modülüdür ve “donanım tabanlı, güvenlikle ilgili işlevler” sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. ABD’li şirket Microsoft’a göre, kötü amaçlı yazılımlar TPM çipinin güvenlik işlevlerine müdahale edemez ve aynı zamanda kriptografik işlemler için de etkilidir.

Microsoft, Windows kullanıcılarının Media Creation Tool gibi araçları kullanarak yeni işletim sistemini manuel olarak kendi başlarına yükleyebileceğini söylüyor. Bu yöntem ilk etapta işletmeler için planlanmıştı, ancak artık bireysel kullanıcılar için de izin verilecek. Yine de geliştiriciler Windows 11’in sistem gereksinimlerine bağlı kalarak şirket tarafından resmi olarak desteklenmeyen bilgisayarlarda çalıştırmayı yasaklayabilir.

Windows 11 Build 22000.176 ve Build 22449’dan sonra bazı kullanıcılar Riot Games’in geliştirdiği Valorant oyununu oynayamadıklarını bildirdi.

Aşağıda bıraktığımız ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, Riot Games Valorant, TPM (Güvenilir Platform Modülü) 2.0 ve Güvenli Önyükleme olmadan kurulan Windows 11 bilgisayarlarda çalışmayacak.

Bir tweet’te Microsoft, hata mesajının Windows 11 önizleme güncellemesiyle hiçbir ilgisi olmadığını da açıkladı.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/valorant-oynayan-windows-11-kullanicilarina-kotu-haber-117567/ linkinden 06.09.2021 16:09:50 tarihinde bot ile çekilmiştir.

You may also like...